הכוח המרפא של מוזיקה

איך מתבטא כוחה המרפא של המוזיקה, מהתרומה המשמעותית שלה לתחום הרפואה ועד לאיך היא יכולה לשפר את איכות החיים שלנו באופן אישי

מטופל על ידי מוזיקה עם רופא ליד

המוזיקה היא שפה אוניברסלית החוצה תרבויות, מעוררת רגשות ומקבצת אנשים יחד. מעבר לערך האמנותי והבידור שלה, הוכח גם שמוזיקה יכולה להשפיע על הבריאות הפיזית, הנפשית והרגשית. במאמר זה, נספר בקצרה על הדרכים המדהימות בהן מוזיקה יכולה לעזור בריפוי עצמי וכן את ההסבר מאחורי כל פתרון.

הקלה במצבי מתח וחרדה

למנגינות וההרמוניות המרגיעות שבמוזיקה יש השפעה עמוקה על הקלת מתח וחרדה. מחקרים הראו שהאזנה למוזיקה מרגיעה יכולה להוריד את רמות הקורטיזול, ההורמון הקשור למתח, ובכך לעודד התפתחות הרגשת רוגע בגוף. טכניקות תרפיה במוזיקה, כמו דימוי מודרך ותרגולי נשימה עמוקה לצלילי מוזיקה, מועילות בהרגעת מטופלים לפני פעולות רפואיות וניתוחים, מקלות על החרדה שלהם ומשפרות את רווחתם הכללית.

שיפור בהתמודדות עם כאב

למוזיקה יש גם את היכולת המרשימה להקל על כאבים ולשפר את היעילות של תרופות להתמודדות כאב. ההתמקדות במוזיקה מפנה את הראש מכל המחשבות המתרוצצות הלוך ושוב, מעודדת שחרור אנדורפינים, ומשרה תגובה רגשית חיובית. מחקרים הראו ששילוב מוזיקה במצבי כאב, כמו במהלך לידה, התאוששות אחרי ניתוח, או בעת כאב כרוני, יכולה להקטין את הצורך בתרופות ולשפר את תוצאות הטיפול של אותם מטופלים.

עזרה בריפוי הנפש

תרפיה במוזיקה הראתה תוצאות מבטיחות בטיפול באנשים עם בעיות פסיכולוגיות ורגשיות. האזנה למוזיקה או יצירה של מוזיקה יכולה לעורר רגשות, להוות פתח לביטוי עצמי ובכך לשפר את המצב הרוח. תרפיה במוזיקה עוזרת גם לאנשים המתמודדים עם דיכאון, הפרעות חרדה ומצבים הקשורים לטראומה ומספקות אמצעי לתקשורת לא ורבלית בכדי לעזור בריפוי הרגשי.

שיפור ביכולות המוחיות

ההשפעה של המוזיקה על המוח היא מדהימה. לנגן על כלי נגינה כלשהו או להיות מעורב בפעילויות מוזיקליות שונות מעוררת מגוון אזורים במוח, מעודדת יצירת נוירונים חדשים ומשפרת חלק מהיכולות המוחיות שלנו. בעקבות מחקרים שבוצעו בתחום שהוכיחו זאת, ברפואה התחילו לשלב מוזיקה בטיפולים לאחר שבץ ופגיעות מוח טראומטיות נוספות. בנוסף, תרפיה במוזיקה עשויה לעזור בשחזור דיבור, מיומנויות מוטוריות וזיכרון.

שיפור באיכות השינה

זה לא סוד שמוזיקה עוזרת לישון. מוזיקה איטית, מונוטונית ועדינה מביאה את הנפש למצב רגיעה ומאותתת למוח ולגוף שהגיע הזמן להכנס לשינה נוחה ועמוקה. טיפולי שינה באמצעות מוזיקה מועילים בעיקר לאנשים עם הפרעות שינה ע"י יצירת דפוסי שינה טובים יותר המשפרים את איכות השינה הכללית.

ככל שחוקרים עמוק יותר את תחום המוזיקה בפן הרפואי, כך השילוב שלה ברפואה המודרנית גדל ומתפתח. תרפיה במוזיקה מציעה גישה הוליסטית, רגשית ועמוקה לריפוי נפשי וגופני, והיא נמצאת בשפע ונגישה לכולם. אז.. פעם הבאה שאתם מדוכדכים, במצב נפשי רגיש או חווים כאב כלשהו, השענו אחורה, הקשיבו למוזיקה טובה שאתם אוהבים ותנו לה לאחות לכם את הלב, את הגוף ואת הנפש.

 

שיהיה לבריאות :)

נגנו